oi tainiofiloi
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Woody Allen!

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Woody Allen! Empty Woody Allen!

Δημοσίευση  Philip Τετ Σεπ 10, 2008 10:57 pm

Έχω την περιέργια να μάθω την άποψη σας για τον Woody Allen. Λατρεύω τις ταινίες του, αν και σαν ανθρωπος είναι πολύ περίεργος, τον θεωρώ απο τους καλύτερους σκηνοθέτες/σεναριογράφους αλλα και φοβερό ηθοποιό. Σε πολλες ταινίες του σατυρίζει με κωμικοτράγικό τρόπο την ζωή των αμερικάνων αλλα και των επικριτών τους. Θέματα όπως ο θάνατος, αν η ζωη είναι κωμική ή τραγική, οι ανθρώπινες σχέσεις, ο έρωτας τα παρουσιάζει με έναν φοβερό τρόπο που υπάρχουν 2 ενδεχόμενα ή θα τον λατρέψεις ή θα τον μισήσεις. Για πείτε μου λοιπόν την αποψή σας οσοι απο σας έχουν κάτσει να δουν μερικές ταινίες του.. Smile
Philip
Philip

Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ηλικία : 34
Registration date : 10/09/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Woody Allen! Empty Απ: Woody Allen!

Δημοσίευση  Angel of Death Τετ Σεπ 10, 2008 11:00 pm

Και εμενα μου αρεσει πολυ αν και δεν εχω δει και τοσες πολλες ταινιες του οσες θα ηθελα.Βασικα ναι ειναι αρκετα ευφυης η ατακες του ειναι καλες και ο τροπος που χωνει καποια ασχετα πραγματα στις ταινιες του θεικος (βλεπε τον αρχιαο-ελληνικο χορο στο Μανχαταν...)

Αγαπημενη μου ταινια ειναι το Παιζοντας στα Τυφλα οπου ειχα ξεραθει στα γελια.Επισης εχω δει και το θεατρικο Ο Θεος απο ερασιτεχνικη ομαδα πανεπιστημιου επισης πολυ γελιο! Laughing
Angel of Death
Angel of Death

Αριθμός μηνυμάτων : 125
Ηλικία : 35
Location : Xania
Registration date : 09/09/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Woody Allen! Empty Απ: Woody Allen!

Δημοσίευση  Rea Τετ Σεπ 10, 2008 11:03 pm

ρε χμ γω δε ξερω δεν χω κατασταλαγμενη αποψη για αυτον self_conscious
το μανχαταν πχ ειναι ωραιο, κ το Match Point το ιδιο αλλα εχω δει και καποιες ταινιες του που με αφησαν αδιαφορη
Rea
Rea
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 223
Ηλικία : 35
Location : Athens
Registration date : 09/09/2008

https://tainioifiloi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Woody Allen! Empty Απ: Woody Allen!

Δημοσίευση  Philip Πεμ Σεπ 11, 2008 3:23 pm

Έχει μερικές ταινίες όντως αδιάφορες, αλλα και άλλες που είναι καταπληκτικές. Ένα πρόβλημα του είναι οτι μερικές φορές επαναλαμβάνεται, πχ το Matchpoint μοιαζει παρα πολύ με το Cassandras Dream, Το Annie Hall με το Anything else. Πάντως σε εσάς που δεν έχετε δει πολλές ταινίες του η καμία σας τον συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Philip
Philip

Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ηλικία : 34
Registration date : 10/09/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Woody Allen! Empty Απ: Woody Allen!

Δημοσίευση  Angel of Death Πεμ Σεπ 11, 2008 6:15 pm

Βασικα εγω θελω να δω το Οσα θελατε να ρωτησετε για το Σεξ αλλα ντρεποσασταν.Καποιος να μου πει αν ειναι οντως τοσο αστειο οσο την φανταζομαι.
Angel of Death
Angel of Death

Αριθμός μηνυμάτων : 125
Ηλικία : 35
Location : Xania
Registration date : 09/09/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Woody Allen! Empty Απ: Woody Allen!

Δημοσίευση  just reaper Πεμ Σεπ 11, 2008 6:17 pm

Eμένα μου αρέσει πολύ.

Και θυμάμαι και μία ατάκα που είχε πετάξει σε μία συνέντευξη.

- Είστε ορθόδοξος ή καθολικός;
- Είμαι και τα δύο. Δεν θέλω να χάσω την είσοδό μου στον παράδεισο από κανένα τέτοιο τεχνικό ζήτημα.
just reaper
just reaper
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 15
Registration date : 09/09/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Woody Allen! Empty Απ: Woody Allen!

Δημοσίευση  Rea Πεμ Σεπ 11, 2008 10:05 pm

Philip έγραψε:Έχει μερικές ταινίες όντως αδιάφορες, αλλα και άλλες που είναι καταπληκτικές. Ένα πρόβλημα του είναι οτι μερικές φορές επαναλαμβάνεται, πχ το Matchpoint μοιαζει παρα πολύ με το Cassandras Dream, Το Annie Hall με το Anything else. Πάντως σε εσάς που δεν έχετε δει πολλές ταινίες του η καμία σας τον συνιστώ ανεπιφύλακτα.

αυτο ειναι το μεγαλυτερο αρνητικο του για μενα. δε τολμα να ρισκαρει,. ολες σχεδον οι ταινιες του ασχολουνται με το προβλημα επικοινωνιας κλπ. οποτε απο ενα σημειο και μετα δεν εχει και πολυ νοημα να δεις τις υπολοιπες του self_conscious
Rea
Rea
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 223
Ηλικία : 35
Location : Athens
Registration date : 09/09/2008

https://tainioifiloi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Woody Allen! Empty Απ: Woody Allen!

Δημοσίευση  christieskfan Τετ Σεπ 17, 2008 7:15 pm

Λατρεύω τον Woody Allen ως σεναριογράφο. Πιστεύω πως οι ιδέες του είναι πολύ original και ο τρόπος γραφής του εξαιρετικά πρωτότυπος. Αγαπημένη μου είναι κλασσικά το Annie Hall αλλά είχα βρει και το Match Point ιδιοφυές. Ως άνθρωπος πραγματικά είναι αρκετά εκκεντρικός και ως ηθοποιός θα τον χαρακτήριζα μέτριο. Του αναγνωρίζω επίσης πως πάντα πλαισιώνει τα έργα του με υπέροχο καστ και έχει ευνοήσει απεριόριστα μία από τις αγαπημένες μου νέες ηθοποιούς, την Scarlet Johanson!
christieskfan
christieskfan

Αριθμός μηνυμάτων : 26
Location : skating across the universe
Registration date : 14/09/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Woody Allen! Empty Απ: Woody Allen!

Δημοσίευση  Philip Τετ Σεπ 17, 2008 7:31 pm

Σαν ηθοποιός μετριος ε? Ναι ίσως, παρόλα αυτά οι ρόλοι που παίζει είναι ακριβώς κομμένοι και ραμμένοι για αυτόν, δηλαδή δεν θα μπορούσα να φανταστώ άλλον ηθοποιό να παίζει εναν οποιονδήποτε ρόλο που έχει παίξει αυτός.. Μιά που ανεφερες το Annie Hall, ειχα λιώσει στο γέλιο σε εκείνη την σκηνη με τις αραχνες :

-Ok, i Killed them.
(η Annie κλαίει)
-What? What should i do? Capture them and rehabilitate them?

Κατι τέτοιες ατάκες δεν μπορώ να τις φανταστώ απο κάποιον άλλον ηθοποιό Razz.
Philip
Philip

Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ηλικία : 34
Registration date : 10/09/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Woody Allen! Empty Απ: Woody Allen!

Δημοσίευση  Rea Τετ Σεπ 17, 2008 9:05 pm

ναι, ειναι κομμενοι κ ραμμενοι γιαυτον γιατι συνηθως παιζει το alter ego του Laughing

παντως λενε οτι η νεα του ταινια, που θα προβληθει κ στις νυχτες πρεμιερας, ειναι ο,τι καλυτερο εχει κανει τα τελευταια χρονια
Rea
Rea
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 223
Ηλικία : 35
Location : Athens
Registration date : 09/09/2008

https://tainioifiloi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης